EFM8BB22F16I-C-QFN28
Part number:
EFM8BB22F16I-C-QFN28
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Silicon Labs
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Encapsulation:
Tube
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Speed
50MHz
Core Size
8-Bit
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Oscillator Type
Internal
Program Memory Size
16KB (16K x 8)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/O
22
Core Processor
CIP-51 8051
Connectivity
I2C, SMBus, SPI, UART/USART
RAM Size
2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.2V ~ 3.6V