D6417729RHX200BV
Part number:
D6417729RHX200BV
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP
PDF:
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
32-Bit Single-Core
RAM Size
32K x 8
Oscillator Type
Internal
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Program Memory Type
ROMless
Speed
200MHz
Peripherals
DMA, POR, WDT
Number of I/O
96
Core Processor
SH-3 DSP
Connectivity
EBI/EMI, FIFO, IrDA, SCI, SmartCard
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.85V ~ 2.15V