CY7C1380KV33-167AXIT
Part number:
CY7C1380KV33-167AXIT
Product Category:
Memory
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
Total price
750
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
100-LQFP
Memory Type
Volatile
Supplier Device Package
100-TQFP (14x20)
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
Memory Format
SRAM
Memory Interface
Parallel
Memory Size
18Mbit
Technology
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Organization
512K x 36
Clock Frequency
167 MHz