CY7C1372KV33-167AXI
Part number:
CY7C1372KV33-167AXI
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
100-LQFP
Memory Type
Volatile
Supplier Device Package
100-TQFP (14x20)
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
Parallel
Memory Size
18Mbit
Memory Organization
1M x 18
Technology
SRAM - Synchronous, SDR
Clock Frequency
167 MHz