CY7C1370KV33-167AXI
Part number:
CY7C1370KV33-167AXI
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.6V
Parallel
Memory Size
18Mbit
Technology
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Organization
512K x 36
Clock Frequency
167 MHz