CY7C1370KV25-167AXC
Part number:
CY7C1370KV25-167AXC
Product Category:
Memory
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 100TQFP
Encapsulation:
Tray
Total price
144
Mounting Type
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Package / Case
100-LQFP
Voltage - Supply
2.375V ~ 2.625V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
100-TQFP (14x20)
Memory Format
SRAM
Memory Interface
Parallel
Memory Size
18Mbit
Technology
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Organization
512K x 36
Clock Frequency
167 MHz