CY14V101QS-SE108XI
Part number:
CY14V101QS-SE108XI
Product Category:
Memory
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC NVSRAM 1MBIT SPI 16SOIC
Encapsulation:
Tube
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Type
Non-Volatile
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package
16-SOIC
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Memory Interface
SPI
Memory Size
1Mbit
Memory Organization
128K x 8
Memory Format
NVSRAM
Technology
NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Clock Frequency
108 MHz