CY14V101QS-BK108XQ
Part number:
CY14V101QS-BK108XQ
Product Category:
Memory
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC NVSRAM 1MBIT SPI 24FBGA
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Package / Case
24-TBGA
Memory Interface
SPI
Memory Size
1Mbit
Supplier Device Package
24-FBGA (6x8)
Memory Organization
128K x 8
Memory Format
NVSRAM
Technology
NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Clock Frequency
108 MHz