C167CRL33MHAKXUMA2
Part number:
C167CRL33MHAKXUMA2
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144MQFP
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Size
16-Bit
Peripherals
POR, PWM, WDT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type
External
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Program Memory Type
ROMless
Data Converters
A/D 16x10b
Speed
33MHz