BU33JA2MNVX-CTL
Part number:
BU33JA2MNVX-CTL
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Description:
IC REG LINEAR 3.3V SSON004R1010
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Current - Output
200mA
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Voltage Dropout (Max)
0.49V @ 200mA