BU12JA2MNVX-CTL
Part number:
BU12JA2MNVX-CTL
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Description:
IC REG LINEAR 1.2V SSON004R1010
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Current - Output
200mA
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Control Features
ON/OFF
Supplier Device Package
SSON004R1010
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 200mA