BTS52004EKAXUMA1
Part number:
BTS52004EKAXUMA1
Product Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Manufacturer:
IR (Infineon Technologies)
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-14
Surface Mount
Ratio - Input:Output
1:1
Interface
Parallel
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Switch Type
General Purpose
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Input Type
Non-Inverting
Number of Outputs
4
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Current - Output (Max)
800mA
Voltage - Load
5V ~ 28V
Rds On (Typ)
200mOhm
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad