AT25SF161-SHDHR-T
Part number:
AT25SF161-SHDHR-T
Manufacturer:
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description:
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.6V
Memory Format
FLASH
Technology
FLASH - NOR
Memory Size
16Mbit
Memory Organization
2M x 8
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Clock Frequency
104 MHz