AT25M02-SSHD-T
Part number:
AT25M02-SSHD-T
Product Category:
Memory
Manufacturer:
Roving Networks (Microchip Technology)
Description:
IC EEPROM 2MBIT SPI 5MHZ 8SOIC
Surface Mount
DigiKey Programmable
Not Verified
Memory Type
Non-Volatile
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Memory Interface
SPI
Memory Size
2Mbit
Memory Organization
256K x 8
Write Cycle Time - Word, Page
10ms
Clock Frequency
5 MHz