ASL2500SHNY
Part number:
ASL2500SHNY
Product Category:
LED Drivers
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Description:
IC LED DRIVER RGLTR NO 32HVQFN
Surface Mount
Grade
Automotive
Applications
Lighting
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package
32-HVQFN (5x5)
Internal Switch(s)
No
Number of Outputs
2
Topology
Step-Up (Boost)
Type
DC DC Regulator
Voltage - Supply (Max)
40V
Dimming
Voltage - Supply (Min)
5.5V
Voltage - Output
10V ~ 80V
Frequency
130MHz ~ 250MHz