AL5809-120QP1-7
Part number:
AL5809-120QP1-7
Product Category:
LED Drivers
Manufacturer:
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Description:
IC LED DRVR LIN PWM 120MA PDI123
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output / Channel
120mA
Package / Case
POWERDI®123
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Type
Linear
Voltage - Output
60V
Number of Outputs
1
Internal Switch(s)
Yes
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Voltage - Supply (Max)
60V