ADP7158ARDZ-1.2-R7
Part number:
ADP7158ARDZ-1.2-R7
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 2A 8SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Current - Output
2A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Current - Supply (Max)
14 mA