ADP7158ACPZ-2.8-R7
Part number:
ADP7158ACPZ-2.8-R7
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 2A 10LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Current - Output
2A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Current - Supply (Max)
14 mA