ADP7156ARDZ-1.8-R7
Part number:
ADP7156ARDZ-1.8-R7
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A 8SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Current - Output
1.2A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Current - Supply (Max)
12 mA
PSRR
80dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)