ADP7156ACPZ-2.5-R7
Part number:
ADP7156ACPZ-2.5-R7
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.2A 10LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Current - Output
1.2A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Current - Supply (Max)
12 mA