ADP7156ACPZ-1.8-R7
Part number:
ADP7156ACPZ-1.8-R7
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A 10LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Current - Output
1.2A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Current - Supply (Max)
12 mA
PSRR
80dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz)