ADP7118ARDZ-3.3
Part number:
ADP7118ARDZ-3.3
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Current - Output
200mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
20V
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Current - Supply (Max)
320 µA
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA
PSRR
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)