ADP2360ACPZ-3.3-R7
Part number:
ADP2360ACPZ-3.3-R7
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Description:
IC REG BUCK 3.3V 50MA 8LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
8-LFCSP (3x3)
Current - Output
50mA
Fixed
Function
Step-Down
Topology
Buck
Number of Outputs
1
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
60V