ADP1763ACPZ1.25-R7
Part number:
ADP1763ACPZ1.25-R7
Description:
IC REG LINEAR 1.25V 3A 16LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
3A
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Current - Supply (Max)
16 mA
Voltage - Input (Max)
1.98V
Voltage Dropout (Max)
0.145V @ 3A
PSRR
62dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)