ADP1762ACPZ-1.3-R7
Part number:
ADP1762ACPZ-1.3-R7
Description:
IC REG LINEAR 1.3V 2A 16LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
2A
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.3V
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Current - Supply (Max)
14 mA
Voltage - Input (Max)
1.98V
Voltage Dropout (Max)
0.095V @ 2A
PSRR
63dB ~ 34dB (10kHz ~ 1MHz)