ADP1761ACPZ1.25-R7
Part number:
ADP1761ACPZ1.25-R7
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Description:
IC REG LINEAR 1.25V 1A 16LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
16-LFCSP (3x3)
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features
Current Limit, Thermal Overload
Voltage - Input (Max)
1.98V
Voltage Dropout (Max)
0.053V @ 1A
Current - Supply (Max)
11 mA
PSRR
67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)