ADP1761ACPZ-0.9-R7
Part number:
ADP1761ACPZ-0.9-R7
Description:
IC REG LINEAR 0.9V 1A 16LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Voltage - Input (Max)
1.98V
Voltage Dropout (Max)
0.053V @ 1A
Current - Supply (Max)
11 mA
PSRR
67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)