ADP1720TRMZ3.3EPR7
Part number:
ADP1720TRMZ3.3EPR7
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8MSOP
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
8-MSOP
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
50mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Voltage - Input (Max)
28V
Current - Supply (Max)
2.115 mA