A6986F3V3TR
Part number:
A6986F3V3TR
Product Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16HTSSOP
Surface Mount
Grade
Automotive
Qualification
AEC-Q100
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Fixed
Function
Step-Down
Topology
Buck
Number of Outputs
1
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Input (Max)
38V
Voltage - Input (Min)
4V
Frequency - Switching
250kHz ~ 2MHz