STLQ015M12R
零件编号:
STLQ015M12R
产品分类:
稳压器 - 线性低压差 (LDO) 稳压器
制造商:
STMicroelectronics
描述:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
工作温度
-40°C ~ 125°C (TJ)
包装/箱
SC-74A, SOT-753
供应商设备包
SOT-23-5
电流 - 输出
150mA
电压 - 输入(最大)
5.5V
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA
电流 - 静态 (Iq)
1.7 µA
Current - Supply (Max)
2.4 µA
PSRR
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)